August 24th, 2018

Zastosowanie betonu lekkiego w celu zmiany rozkładu sił wewnętrznych w konstrukcji. Kształtowanie pola sił wewnętrznych i przemieszczeń drogą lokalnych zmian cech materiałowych Jak wynika z poprzednich rozważań, projektowanie całych konstrukcji nośnych z lekkiego betonu napotyka pewne ograniczenia. Może istnieć jednak taka forma jego zastosowania, która otwiera szerokie możliwości. W ustrojach hiperstatycznych możemy wpływać na pole sił wewnętrznych i nadawać mu postać pozwalającą na korzystne ukształtowanie konstrukcji w dostosowaniu do istniejących warunków terenowych. Tak na przykład stosowaniem skosów i zwiększenie momentu bezwładności nad podporami belki ciągłej można odciążyć przekroje przęsłowe mostu i zmniejszyć jego ugięcia. Read the rest of this entry »

August 24th, 2018

W prostych mostach płytowych – jakościowy charakter wpływu stosowania konstrukcji mieszanej jest taki, jak w mostach belkowych. Nowe zagadnienia i nowe możliwości pojawiają się w przypadku mostów płytowych o dowolnym kształcie w planie. Dotychczas w ustrojach takich w ogóle rzadko uciekano się do różnicowania wysokości ustroju płytowego, nie mówiąc już o różnicowaniu cech materiałowych. Na przeszkodzie stały tu głównie trudności związane z obliczaniem statycznym takiego ustroju i brakiem sposobów uwzględnienia wpływów lokalnych zmian sztywności. Zastosowanie metody elementów skończonych pozwala usunąć tę przeszkodę. Read the rest of this entry »

August 24th, 2018

W referacie przedstawiono rozbudowany schemat procesu obliczania mostów, uwzględniający cechy obciążeń właściwe różnym poziomom obliczania ,(statyczne, dynamiczne, zmęczeniowe i in.. Na tle tego schematu zanalizowano pewien rodzaj dynamicznego obciążenia mostów kolejowych – poprzeczne siły poziome. Wskazano na znaczenie przyjętego modelu obciążeń oraz poddano krytycznej analizie wskazówki zawarte w przepisach projektowania mostów kolejowych w zakresie uwzględniania, tych sił. Wstęp Obliczanie mostu polega na przetworzeniu danych dotyczących obciążenia, materiału, rodzaju konstrukcji itp., które możemy nazwać parametrami wejścia WE w wielkości wyjściowe WY charakteryzujące zachowanie konstrukcji jak np. siły wewnętrzne, ugięcie, współczynniki bezpieczeństwa. Read the rest of this entry »

August 24th, 2018

Podział obciążeń na frakcje powinien być dokonany na podstawie badań statystycznych przy uwzględnieniu następujących kryteriów: ciężar pojazdu (lub nacisk statyczny koła), częstość pojawiania się pojazdu na moście, prędkość przejazdu, parametry dynamiczne pojazdów, wrażliwość wydzielonego miejsca w konstrukcji na działanie obciążenia. Obciążenia przy obliczeniach dynamicznych mostów kolejowych. Obciążenie definiuje się tu jako funkcję zmienności siły na styku koła z nawierzchnią w czasie przejazdu przez most, przy czym kierunek działania tej siły jest dowolny. Czułość konstrukcji mostu jest różna zależnie od rozpatrywanych składowych tego obciążenia, Biorąc pod uwagę zazwyczaj mniejszą niż w mostach drogowych sztywność poziomą i skrętną mostów kolejowych rola sił poziomych jest tutaj znaczna. Poznanie statystycznego modelu tych sił jest niezbędne dla wyjaśnienia i opisania przestrzennych drgań mostu kolejowego oraz oszacowania wielkości wpływów dynamicznych na poszczególne elementy konstrukcyjne mostu. Read the rest of this entry »